Modlitwa Gestalt – sposób na ponowne połączenie się z własnym wnętrzem

Kiedy jesteśmy w dobrym stanie umysłu, nasze myśli i działania są bardziej pozytywne i konstruktywne. Mamy poczucie jasności, które pomaga nam podejmować ważne decyzje i skupiać się na tym, co istotne w naszym życiu.

Poświęcenie czasu na odnowienie kontaktu z własnym wnętrzem jest kluczem do utrzymania pozytywnego nastawienia i prowadzenia zdrowego stylu życia. Modlitwa Gestalt jest sposobem na ponowne nawiązanie kontaktu z własnym wnętrzem i odnalezienie równowagi w życiu. Jest to forma medytacji, która pozwala na wyciszenie myśli i skupienie się na tym, co jest dla Ciebie ważne. Można ją wykorzystać do modlitwy, skupienia się na wdzięczności lub po prostu odnalezienia wewnętrznego spokoju.

Czym jest modlitwa Gestalt?

Termin „Gestalt” pochodzi od niemieckiego słowa „Gestaltung”, które tłumaczy się jako „forma” lub „kształt”. W psychologii odnosi się on do podejścia do ludzkiej percepcji, które bada całość, a nie części.

Modlitwa Gestalt jest formą medytacji mindfulness, która zachęca do skupienia całej swojej uwagi na myślach i uczuciach, bez zaprzątania sobie głowy ich analizowaniem czy ocenianiem. Celem modlitwy Gestalt jest wyciszenie umysłu i stanie się świadomym swojego wnętrza oraz związku z resztą świata. Nie chodzi o to, by nie myśleć o niczym, ale by myśleć o wszystkim. Po prostu przenosimy uwagę z myśli i uczuć, które zwykle zajmują naszą uwagę, na doznania związane z byciem człowiekiem.

Modlitwa Gestalt – Sposób na ponowne połączenie się z własnym wnętrzem

Jakie są zalety modlitwy Gestalt?

Modlitwa Gestalt może przynieść wiele korzyści, pod warunkiem że wykonujesz ją prawidłowo. Obejmują one zmniejszenie lęku, depresji i poczucia smutku. Może także pomóc lepiej spać, być bardziej optymistycznym i bardziej zdecydowanym. Wiąże się również z obniżeniem poziomu stresu, wyższą samooceną i poczuciem bliskości z innymi. Co więcej, może pomóc w uzyskaniu większej świadomości swoich myśli i uczuć oraz w dokonywaniu lepszych wyborów dotyczących własnego życia i ludzi w nim żyjących. Co więcej, może pomóc w uświadomieniu sobie, co jest dla nas naprawdę ważne, oraz w wyznaczeniu sobie osiągalnych celów, które pozwolą nam żyć w bardziej satysfakcjonujący sposób.

Jak przeprowadzić praktykę modlitwy Gestalt?

Modlitwa Gestalt jest praktyką, którą możesz włączyć do swojego codziennego życia. Najważniejszą rzeczą jest wygospodarowanie każdego dnia czasu na połączenie się ze swoim wnętrzem. Może być trudno znaleźć czas, aby zwolnić tempo i podsumować swoje życie. Sztuką jest uczynić z tego priorytet. Możesz ćwiczyć, kiedy chcesz i gdzie chcesz.

Kilka przykładów działań, które możesz podjąć, aby praktykować modlitwę Gestalt, to m.in:

  • siedzenie w cichym miejscu i koncentrowanie swojej uwagi do wewnątrz
  • spacery na łonie natury bez żadnych przeszkód
  • uczestniczenie w modlitwie skupienia
  • uśmiechanie się i odpuszczanie wszelkich negatywnych myśli i emocji, które się pojawiają
  • rozmawianie z samym sobą, kiedy czujesz się przytłoczony i potrzebujesz się uspokoić
  • pisanie dziennika o swoich myślach i uczuciach
  • czytanie poezji lub innej literatury, która inspiruje do introspekcji.